145
19 shares, 145 points

Четириесет примероци од Jaguar XJ220 се собраа на Силверстоун да одбележат четвртина век од соевремено најбрзиот автомобил во светот. Некои сопственици допатуваа специјално за настанот дури од Јапонија.

Повеќе од четириесет примероци од Jaguar XJ220 се собраа на патеката Силверстоун со намера во рекорден број да ја одбележат 25-годишнината на еден од најспектакуларните автомобили во историјата. Пред четвртина век, Jaguar XJ220 беше најбрз автомобил во светот. Но, и многу повеќе од тоа.

Со крајна брзина од 341 km/h, двоседот на Jaguar беше најбрз автомобил во светот

Суперавтомобилот со средишно вграден мотор и препознатлив дизајн беше претставен во 1992 година. Со крајната брзина од 341 километри на час, тоа беше најбрзиот сериски автомобил во историјата на Jaguar. Оваа титула важи и денес.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Во соработка со мотоспорт партнерот Том Вокиншо, Jaguar произведе само 271 примерок од XJ220 во периодот меѓу 1992 и 1994 година. Цената изнесуваше 470.000 фунти. На малкумина им се има посреќено да ја видат оваа легенда во живо – сé до минатиов викенд.

На чело на колоната Jaguar XJ220 со стартен број 50 и Дејвид Бребем зад воланот

Во организација на Don Law Racing, прочуен специјалист за XJ220, на англиската тркачка патека се појавија 42 примероци од автомобилот, пристигнати од сите краишта на светот. Колоната ја предводеше легендата Дејвид Бребем, во автомобилот со стартен број 50. Во истиот овој автомобил, Бребем победи во ГТ-класата на Леман во 1993 година – за потоа да биде дисквалификуван со контроверзна одлука.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Сите четири примероци од XJ220C со тркачка спецификација се појавија на Силвестоун, вклучувајќи го и автомобилот со стартен број 52. Сопственикот Фукуда-сан пристигна дури од Јапонија за да учествува на прославата.

Just a bunch of jaguar XJ220s lined up #silverstoneclassic #jaguarxj220

A post shared by Absolutely Cars (@absolutely_cars) on

Иако првично беше замислено како погон да се користи V12 во комбинација со погон на сите тркала, заради исполнување на еко-нормите, серискиот XJ220 пристигна со 3,56-литарски V6 со твин-турбо. Моќноста од 550 КС се пренесува на задната оска преку петстепен мануелен менувач.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

145
19 shares, 145 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format