133
18 shares, 133 points

Во Париз пристига уникатен конвој од модели од сите генерации на серијата XJ на Jaguar. Британската марка одбележува половина век од појавувањето на првиот модел

Првата генерација на Jaguar XJ ја имаше својата светска премиера пред половина век на салонот во Париз. По тој повод, британската марка организираше специјален конвој со примероци од сите генерации на оваа моделска серија, којшто ќе допатува во Париз непосредно пред отворањето на салонот на 2-ри октомври. Конвојот поаѓа од фабриката на Jaguar во Касл Бромвич, во близина на Бирмингем. Таму се произведува и актуелниот модел, заедно со останатите моделски серии на марката со дивата мачка.

Идејната основа на луксузната лимузина на Jaguar препознава во голем број актуелни модели од конкурентските марки. Конвојот се состои од осум примероци од Jaguar XJ, по еден од секоја моделска генерација. Предводник е моделот од првата серија од 1968 година, а последен во колоната е примерок од јубилејната серија XJ50, којашто беше претставена пролетоска. Два особено ретки и вредни примероци се купето од втората серија и XJR од серијата X350, произведувана до 2009 година.

Jaguar XJ Series 1 (1968)

Jaguar XJ Series 1 (1968)

Jaguar XJ Series 2 Coupé (1975)

Jaguar XJ Series 2 Coupé (1975)

Jaguar XJ40 (1986)

Jaguar XJ40 (1986)

Jaguar XJ X300 (1994)

Jaguar XJ X300 (1994)

Jaguar XJ X308 (1998)

Jaguar XJ X308 (1998)

Jaguar XJ50

Jaguar XJ50

Кој за што, Jaguar за рекорди


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

133
18 shares, 133 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743