137
19 shares, 137 points

Jaguar Land Rover денес го претстави Jaguar XEL на салонот во Гуанжу. По премиерата на Jaguar XFL во 2016 година, ова е вториот модел на Jaguar со продолжено меѓуоскино растојание за Кина. Двата модела се произведуваат во заедничката фабрика со партнерот Chery Automobile во Чангшу.

Изведбата на XE со продолжена каросерија се нуди единствено на кинескиот пазар и располага со 100 милиметри подолго растојание меѓу оските. Четирицилиндарските мотори од генерацијата Ingenium исто така се произведуваат во Кина. За три години, ова е веќе четвртиот модел што Chery Jaguar Land Rover го произведува ексклузивно за кинескиот пазар. Land Rover Discovery Sport и Range Rover Evoque исто така се произведуваат локално.

Jaguar XEL им се придружува на „локалците“ XFL, Discovery Sport и Evoque

Лани Jaguar Land Rover продаде близу 120.000 возила во Кина, којашто е најголем единечен пазар за компанијата. Во земјата постојат преку 200 дилерски претставништва на Jaguar Land Rover. В година ќе стартува и локалното производство на Jaguar E-Pace.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
19 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format