159
33 shares, 159 points

Вообичаено моделско освежување треба да ја поттикне слабата продажба на лимузината од средната класа на Jaguar. Покрај вообичаените дотерувања во надворешниот изглед и во кабината, како и додавањето неколку ставки плус во опремата, новото моделско годиште на Jaguar XE добива широкоаголна камера, којашто ја прикажува сликата во дисплејот во „средишниот ретровизор“.

Покрај тоа, конкурентот на Mercedes C-Class и Audi A4 е прв во класата што користи дизели кои ја исполнуваат строгата норма RDE2 за ограничување на емисијата на азотни оксиди. Таа ќе стапи на сила дури во јануари 2021 година.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Во преработената средишна конзола се бирачот на степени SportShift и прекинувачот за програми за возење Jaguar Drive Control, по пример на купето F-Type. Воланот е преземен од електричниот I-Pace, вклучувајќи капацитивни прекинувачи.

Зголемената противвредност овозможува заштеда од околу 1.800 фунти на британскиот пазар

Неколку моделски варијанти се поевтини од претходно, според ценовникот за британскиот пазар. Jaguar D180 R-Dynamic S, на пример, чини £36,145, односно £670 поевтино од ланскиот XE R-Sport (со цена од £36,815). Новиот модел има и повеќе опрема во вредност од £1,100, такашто купувачите на крајот заштедуваат £1,770.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Основното ниво сега вклучува автоматски менувач, бандажи од 18 инчи, кожени седишта со електрично местење, целосно диодни предни и задни светла, паркинг сензори напред и назад, камера и систем за следење лента. Неколку корисни ставки од опремата се реорганизирани во нови опционални пакети.

Плагин-хибрид или благ хибрид погон уште не се нуди во гамата на Jaguar XE

Понудата од мотори опфаќа дволитарски бензинец со 250 и 300 КС, како и дволитарски дизел со 180 КС и 430 њутнметри. Цената за основната моделска изведба на Jaguar XE на британскиот пазар изнесува 33.915 фунти.

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

Jaguar Land Rover отвори фабрика во Словачка

Jaguar патува за Париз со осум генерации на XJ

Електричниот Jaguar I-Pace е како веган во куќата на стекот

Енди Мареј меѓу првите сопственици на електричниот Jaguar I-Pace

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
33 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *