157
20 shares, 157 points

Следниот викенд во Германија започнува новата сезона на „Возачката академија“ на Jaguar, со којашто раководи поранешниот Ф1-возач Кристијан Данер. Паралелно започнува и фамозното тркачко такси. Станува збор за возење по патеката Нирбургринг на совозачкото седиште во Jaguar XE SV Project 8 или XJR575.

Сопственици на Jaguar можат да ги усовршат своите вештини зад воланот во три различни степени на тежина. Тренинзите соодветно се именувани со „Safety & Handling Competence“ (безбедност и вешто управување), „Track Competence“ (искуство од возење по патека) и „Race Competence“ (искуство од возење во екстремни услови).

Првиот вид на возачки тренинг се нуди на четири датуми, во центри за безбедно возење и на пробни патеки. За „track competence“ се предвидени два датуми на Нирбургринг (на патеката за ГП, каде порано се возеше Ф1) и на Билштер Берг.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Врвот во програмата следи во јуни и септември, кога ден и пол се престојува на Нордшлајфе и се возат најсилните изведби на Jaguar F-Type. Постои можност да се користи и сопствениот автомобил, доколку е доволно моќен и брз за најпредизвикувачката тркачка патека во светот. Цените: Стандардната програма чини 1.250 евра, наем на F-Type SVR 575 чини екстра 1.400 евра. Доколку се ангажира личен тренер, тогаш крајната цена е 3.250 евра.

Посебна програма е предвидена за деца меѓу единаесет и 17 години. Jaguar ја вклучи оваа можност пред две години, за време на салонот во Франкфурт, нудејќи 90-минутно прво искуство зад воланот.

Тест: Jaguar E-Pace D180 AWD Base

Jaguar Land Rover испробува плаќање за информациите од возилото

Jaguar I-Pace е автомобил на 2019 година

Jaguar Land Rover отвори фабрика во Словачка

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
20 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *