151
21 shares, 151 points

Со 575 КС од V8 со механички компресор во Jaguar F-Type SVR или XJR575 по Нирбургринг? Ретко кој би одолеал на таа можност, па соодветно на тоа е пресметана и цената на задоволството. Сто и деведесет и девет евра или едно помалку од 200 евра чини круг по најславната тркачка патека на светот, којашто Џеки Икс ја опиша најверно како Зелениот Пекол.

Возачите што се сеќаваат на својот прв круг на тркачка патека сигурно ќе разберат дека седењето на совозачкото седиште е подобрата опција, особено кога станува збор за Нирбургринг, поточно за Нордшлајфе или Северниот Јазол. Местото зад воланот на тркачкото такси на Jaguar им припаѓа на професионални возачи. Сепак е потребно огромно искуство да се реагира кога страничното забрзување ќе достигне 1,2 g при темпо над 200 и кога буквално зрно песок може да ја наруши стабилноста.

https://www.jaguar.de/jaguar-live/race-taxi-english-booking.html

Патниците во тркачкото такси се снимаат како се препотуваат на совозачкото седиште – и не само препотуваат. За цената од 200 евра без едно: Нордшлајфе е долга 20,83 километри, што значи дека секој километар чини 9,60 евра или приближно колку такси превоз од Петровец до Скопје. А, круг во најдивата сорта на Jaguar по Нирбургринг сигурно вреди повеќе отколку 20 превози со такси од и до Скопје.

Овој Jaguar навистина вози на струја

Jaguar и Land Rover во тура за културна преобразба низ Македонија

Jaguar и Land Rover во тура за културна преобразба низ Македонија (2)

Jaguar XJ220 го „освои“ Силверстоун за 25-годишнината

Jaguar I-Pace е за еден Golf поевтин од Tesla Model X

Jaguar XJR575: Брзински монструм од пакост маскиран во лимузина

Дизајнерот на Jaguar во интервју од „300 километри на час“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

151
21 shares, 151 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813