160
21 shares, 160 points

Jaguar Land Rover пробно ќе им понуди можност на возачите да заработуваат во крипто-валута при возењето на својот автомобил. Идејата е телеметриските системи во возилото да испраќаат податоци за состојбата на патот и за условите во сообраќајот, на пример за ударни дупки или застои.

Податоците се испраќаат до локалните власти или до операторите на системите за навигација. Овие можности се базираат врз технологијата „Smart Wallet“. За оваа услуга, возачите добиваат ваучери, што можат да ги искористат попат, на пример за кафе, или пак, за автоматско плаќање патарина или паркинг.

Возачите на електрични возила имаат екстра можност, со ваучерите да го платат полнењето на батеријата. За Smart Wallet нема провизија и тој може да се надополнува и преку класичните методи за плаќање. Технологијата моментно се тестира во новиот центар за развој на софтвер на jaguar Land Rover во Шенон, Ирска.

Тест: Jaguar E-Pace D180 AWD Base

Jaguar I-Pace е автомобил на 2019 година

Jaguar Land Rover отвори фабрика во Словачка

Jaguar патува за Париз со осум генерации на XJ

 

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
21 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *