153
20 shares, 153 points

Фабриката во Мидлендс, во којашто се произведува Jaguar F-Type, останува затворена до средината на август, дознава Скај Њуз.

Една од клучните фабрики на Jaguar Land Rover во Британија ќе остане затворена најмалку до средината на август, поради потешкотиите со кои се соочува браншата, како и поради намалениот интерес во услови на корона-кризата.

Како што објавува Скај Њуз, најголемиот британски производител на автомобили испратил известување до своите добавувачи, дека фабриката во Касл Бромвич, во Мидлендс, ќе мирува најмалку до 10-ти август.

Продолжениот период на неактивност на фабриката што ги произведува Jaguar XE, XF и F-Type, ги отсликува лошите општи услови што ја погодија браншата. Bentley Motors претходно објави дека трајно отпушта вработени поради ситуацијата што се провлекува долго.

Индиските сопственици на Jaguar Land Rover, групацијата Tata Motors, се надева дека ситуацијата може да ја спаси растот на продажбата на моделите XE и XF што се произведуваат во продолжена верзија за локалниот пазар, во Кина.

Suzuki во поддршка на кампањата за преоѓање на мотоцикли во Британија

Suzuki во поддршка на кампањата за преоѓање на мотоцикли во Британија


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *