165
23 shares, 165 points

Двократниот победник на Вимблдон, Енди Мареј, го исполни ветувањето дадено во март годинава, за време на Светскиот час на планетата Земја, дека ќе се префрли на електричен погон и стана еден од првите сопственици на Jaguar I-Pace

Возилото го испорача пилотот на Panasonic Jaguar Racing, Нелсон Пике Јуниор, воедно и колега амбасадор на Мареј од Светскиот фонд за природа. Британската тениска ѕвезда смета дека „сите треба да направиме мал чекор во насока на одржливоста на животната средина и да размислуваме за постапките кои можеме да ги преземеме во корист на нашата планета. Тоа е една од причините зошто избрав да го возам електричниот Jaguar I-Pace.“

Перформанси и динамика сигурно нема да му недостигаат на Сер Мареј во Jaguar I-Pace

При користење брз полнач со моќност од 50 киловати, батеријата на Jaguar I-Pace се полни до 80% за околу 1,5 час. Со полна батерија, овој кросовер што менува многу на сцената на електомобилноста, може да извози до 480 километри. Електричниот Jaguar подржува и приклучување на новите супербрзи полначи со моќност од 100 киловати, на коишто 80% наполнетост на батеријата се постигнува за само 40 минути.

Продажбата на Jaguar I-Pace веќе стартуваше на домашниот пазар. Вклучувајќи ги британските субвенции за електрични возила, цената изнесува 58.995 фунти, односно околу 67.000 евра.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
23 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format