115
33 shares, 115 points

Победник на изборот на автомобил за 2019 година е Jaguar I-Pace. Жирито на изборот го сочинуваат 60 автомобилски новинари од 23 европски држави. Досега не се случило толку мали разлики да решаваат околу резултатите од изборот. За победникот првпат одлучуваше збирот од гласовите на жирито, бидејќи редовното гласање не даде еднозначен победник. Гласовите на жирито се доделуваа попладнево на салонот во Женева, пред медиумски претставници од цел свет.

Електричниот кросовер Jaguar I-Pace ги убеди членовите на жирито по интензивните тест-возења и победи во финалето против шесте конкуренти, со 250 бодови (18 гласови на жирито). На второто место, исто така со 250 бодови, се наоѓа Alpine A110 (16 гласови на жирито). Од третото до седмото место се пласираа:

3-то место: Kia Ceed (247 бодови)

4-то место: Ford Focus (235 бодови)

5-то место: Citroën C5 Aircross (210 бодови)

6-то место Peugeot 508 (192 бодови) и

7-мо место: Mercedes-Benz A-Class (116 бодови).

Покрај иновативноста и безбедноста, за титулата решаваат и дизајнот, како и противвредноста.

Меѓународната награда „Car of the Year“ важи за најреномирана и најценета автомобилска награда во светот. Жирито моментно го сочинуваат 60 новинари од 23 европски држави. Изборот се одржува уште од 1964 година. Европски магазини од седум држави го организираат изборот: Stern (Германија), L’Automobile (Франција), Autocar (В. Британија), Autovisie (Холандија), Auto (Италија), Vi Bilägare (Шведска) и Autopista (Шпанија).

New photo by Automedia MK / Google Photos

Ford Focus е автомобил на годината во Хрватска

Kia Stinger е автомобил на годината во Канада

Десет модели во финале за светски автомобил на 2019 година

Kia e-Niro е автомобил на годината според британскиот What Car

 

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

115
33 shares, 115 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format