Екологија

Метан го заменува дизелот во камионите

Француската транспортна компанија Jacky Perrenot лани набави 200 камиони Iveco Stralis NP со погон на метан, за својот огранок за интернационален транпорт. За метанот се заинтересира и огранокот за работи во градежништвото. Тоа е прв случај камионите на Iveco со погон на природeн гас да се користат во транспортната логистика во градежништвото

X-Way NP е варијантата со погон на метан во новата моделска серија на Iveco, којашто е наменета претежно за примена во градските подрачја. Тоа е одговор на сé построгите норми за издувни гасови и бучава.

Пред нарачката, Jacky Perrenot ги тестираше предностите на метанот, при што се постигна намалување на потрошувачката за 10%, како и значајна редукција на емисијата на азотни оксиди и гареж во споредба со возило со дизел мотор според Euro VI. Количината на СО2 се смалила за дури 95%, бидејќи бил користен биогас. Stralis X-WAY NP 8x2x6 CNG го исполнува и строгиот сертификат PIEK (71 dB), со што се овозможува примена 24/7 и во градското подрачје.

Компанијата Jacky Perrenot ги набавила првите три камиони со погон на метан во 2012 година. Шест години подоцна, во нејзиниот возен парк има повеќе од 500 камиони кои согоруваат метан место дизел. Планот е до 2020 година во возниот парк да има 1.000 возила со погон на CNG или LNG.

ЈСП тестира погон на метан како гориво за почисто Скопје

Skoda Octavia на метан со попуст од 7.000 евра во Германија

Течен метан на пат да го замени дизелот во камионите

Метанот ѝ заштедува 800 евра по возило на автошкола во Мадрид

Триесет автобуси со погон на метан во словенската престолнина

Tags

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730