128
22 shares, 128 points

X-Way NP е варијантата со погон на метан во новата моделска серија на Iveco, којашто е наменета претежно за примена во градските подрачја. Тоа е одговор на сé построгите норми за издувни гасови и бучава.

Пред нарачката, Jacky Perrenot ги тестираше предностите на метанот, при што се постигна намалување на потрошувачката за 10%, како и значајна редукција на емисијата на азотни оксиди и гареж во споредба со возило со дизел мотор според Euro VI. Количината на СО2 се смалила за дури 95%, бидејќи бил користен биогас. Stralis X-WAY NP 8x2x6 CNG го исполнува и строгиот сертификат PIEK (71 dB), со што се овозможува примена 24/7 и во градското подрачје.

Компанијата Jacky Perrenot ги набавила првите три камиони со погон на метан во 2012 година. Шест години подоцна, во нејзиниот возен парк има повеќе од 500 камиони кои согоруваат метан место дизел. Планот е до 2020 година во возниот парк да има 1.000 возила со погон на CNG или LNG.

ЈСП тестира погон на метан како гориво за почисто Скопје

Skoda Octavia на метан со попуст од 7.000 евра во Германија

Течен метан на пат да го замени дизелот во камионите

Метанот ѝ заштедува 800 евра по возило на автошкола во Мадрид

Триесет автобуси со погон на метан во словенската престолнина


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

128
22 shares, 128 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format