Вести

Infiniti ќе развива само електрични автомобили по 2021 година

Престижната марка на Nissan планира половината од продажбата по 2025 година да отпаѓа на возила со електрифицирана погонска спрега

Сите нови модели на Infiniti што ќе стартуваат со продажба во почетокот на следната декада ќе поседуваат електричен погон. Тоа официјално го потврди првиот човек на марката, Хирото Саикава.

Infiniti е уште една марка што најавува збогување со обичните дизели и бензинци во следната декада, и тоа веќе на самиот почеток. Според изјавата на претседателот на марката, Хирото Саикава, сите нови модели на Infiniti што ќе се појавуваат на пазарот по 2021 година ќе поседуваат електричен погон.

Дизајнот на идните модели ќе се раководи според концептот Q Inspiration, кој во почетокот од неделава беше претставен на салонот во Детроит. Понудата од возила со електрифицирана погонска спрега ќе опфаќа модели со чисто батериски погон и модели што ќе го користат системското решение e-Power на Nissan. Во вториов случај станува збор за електричен погон, во комбинација со таканаречен продолжувач на досегот (range extender). Тоа не значи друго освен присуство на класичен мотор, кој работи како генератор и испорачува струја за погонскиот електромотор, откако ќе се истроши батеријата.

Infiniti е дел од Renault-Nissan, водечката алијанса во електричниот погон

Планот е половина од продажбата на марката во 2025 година да отпаѓа на автомобили со електрифицирана погонска спрега. Не се запоставува развојот на обичните мотори. Напротив, Infiniti неодамна го претстави моторот со променлива компресија, кој уште годинава ќе се појави на пазарот во новиот кросовер QX50. Електрификацијата сепак не е проблем за Infiniti, како марка што е дел од алијансата Renault-Nissan.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729