159
22 shares, 159 points

Сите нови модели на Infiniti што ќе стартуваат со продажба во почетокот на следната декада ќе поседуваат електричен погон. Тоа официјално го потврди првиот човек на марката, Хирото Саикава.

Infiniti е уште една марка што најавува збогување со обичните дизели и бензинци во следната декада, и тоа веќе на самиот почеток. Според изјавата на претседателот на марката, Хирото Саикава, сите нови модели на Infiniti што ќе се појавуваат на пазарот по 2021 година ќе поседуваат електричен погон.

Дизајнот на идните модели ќе се раководи според концептот Q Inspiration, кој во почетокот од неделава беше претставен на салонот во Детроит. Понудата од возила со електрифицирана погонска спрега ќе опфаќа модели со чисто батериски погон и модели што ќе го користат системското решение e-Power на Nissan. Во вториов случај станува збор за електричен погон, во комбинација со таканаречен продолжувач на досегот (range extender). Тоа не значи друго освен присуство на класичен мотор, кој работи како генератор и испорачува струја за погонскиот електромотор, откако ќе се истроши батеријата.

Infiniti е дел од Renault-Nissan, водечката алијанса во електричниот погон

Планот е половина од продажбата на марката во 2025 година да отпаѓа на автомобили со електрифицирана погонска спрега. Не се запоставува развојот на обичните мотори. Напротив, Infiniti неодамна го претстави моторот со променлива компресија, кој уште годинава ќе се појави на пазарот во новиот кросовер QX50. Електрификацијата сепак не е проблем за Infiniti, како марка што е дел од алијансата Renault-Nissan.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
22 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813