138
29 shares, 138 points

Јужнокорејскиот производител на автомобили Hyundai објави загрижувачки бројки. Првпат по осум години, компанијата забележала загуба во последниот квартал. Продажбата пораснала, но не колку што било планирано.

Автомобилскиот производител Hyundai Motor забележа значително скусување на профитот, поради намалената продажба и неповолните курсеви на валутите. Заработката во 2018 година во висина од 1,6 билион вони, односно 1,25 милијарда евра, била помала за 63,8 проценти во споредбна со прекланската деловна година. Во четвртиот квартал, јужнокорејскиот лидер во браншата за првпат забележал загуба откако пред осум години беа воведени новите стандарди за пресметка на билансот.

Продажбата расте, но недоволно за да се покријат празнините во буџетот

Hyundai Motor, заедно со сестринската фирма Kia Motors е петти по големина производител на автомобили во светот. Продажбата лани пораснала за 1,8 проценти, но со 4,59 милиони продадени автомобили, таа е далеку од планираното. Најмногу потфрлиле пазарите во Кина и САД.

hyundai vozdusni pernici

Во прометот има благо зголемување и истиот достигнал 97,3 билиони вони. Како причина за намалената заработка, компанијата ги наведува слабите резултати од претпријатијата што работат во рамките на групацијата. Во четвртиот квартал лани, Hyundai имал загуба од 203 милијарди вони, наспроти заработката во висина од 1,29 билион вони преклани.

Hyundai се надева дека новите и посовремени модели што следат годинава ќе придонесат за зголемување на продажбата. Компанијата планира продажбата да достигне 4,68 милиони автомобили.

Hyundai во Германија со 5.000 евра попуст при замена на стар дизел

Вработените во Hyundai во страв од електричните автомобили

Тест: Kia Ceed 1.4 MPi Advance

Kia e-Niro е автомобил на годината според британскиот What Car


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
29 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *