126
35 shares, 126 points

Напролет пристига Honda HR-V во спортска изведба, со 182 КС, но и со преправки во подвозјето во пресрет на зголемената моќност.

Honda ја најави спортската изведба од HR-V, којашто пристига заедно со освеженото моделско годиште на компактиот СУВ и ќе биде достапна напролет. Покрај тоа што 1,5-литарскиот турбо бензинец добива повеќе КС, оваа моделска изведба поседува и неколку измени во подвозјето.

Новиот HR-V Sport практично ја добива истата варијанта на 1,5-литарскиот турбо oд Honda Civic. Моторот постигнува 182 КС при 5.500/min и вртежен момент од 240 Nm меѓу 1.900 и 5.000 вртежи. Опција е безстепен менувач CVT.

Honda HR-V Sport пристига заедно со моделското освежување на СУВ-моделот на база на Jazz

Бидејќи станува збор за Honda, додатокот Sport во моделската ознака не е само за украс. Подвозјето поседува технологија што Honda ја води како „Performance Damper“. Во основа се работи за активно подвозје, коешто намалува страничното наведнување во свијоци или подигањето и спуштањето на „носот“ при секое посилно забрзување и сопирање. Системот ја зголемува и управливоста, односно HR-V полесно и побрзо го менува правецот при слалом, а според Honda, се смалуваат и вибрациите при возење по нерамен пат.

Спортските возачи ќе се радуваат и на варијабилниот преносен однос во управувањето, коешто е дел од таканареченета Agile Handling Assist технологија на Honda. Управувањето реагира подиректно при мали агли на вртење на воланот, односно помеко кога тркалата се свртени повеќе.

Honda HR-V Sport enterier

Honda HR-V Sport се разликува и однадвор од обичните изведби на моделот. Главната разлика е во црната рамка на маската и во грубата црна решетка, чијшто стил се пренесува и на рамката околу магленките. Спојлери не недостигаат, исто како и прагови, обложени арки на крилата и поагресивен заден браник. Сите овие детали се лакирани во црна боја. Варијантата Sport се препознава и по црните ретровизори, двојниот издув и единствениот дизајн на бандажите од 18 инчи. Диодни предни светла се стандард, исто како и диодни трепкачи.

Производството на Honda HR-V Sport ќе стартува во декември, првите испораки може да се очекуваат напролет.

Електричната Honda се подготвува за премиера

По хибриден погон отсега и во Honda

Honda HR-V е староседелецот во сегментот на СУВ-возилата

Џенсон Батон ја комплетира серијата рекорди на Honda Civic Type R


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

126
35 shares, 126 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743