141
19 shares, 141 points

Светскиот Ф1-шампион од 2009-та, шампион во Супер ГТ и амбасадор на јапонската марка, извозе рекордно време на најголемата тркачка патека во Австралија со стандардна изведба на Honda Civic Type R.

Маунт Панорама многумина ја познаваат како место на одржување на мото-трката Батхарст 1000, секоја година во октомври. Станува збор за исклучително тешка патека и за возачот и за машината. Гледано технички, тоа е улична трка, затоа што во 350-те денови во коишто не се вози трка, по улиците се одвива нормален градски сообраќај. Актуелната должина е 6.213 метри, со 23 свијоци и висинска разлика од 174 метри. Дополнителен предизвик се стрмните делови, од кои дел достигнуваат 16 проценти.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Џенсон Батон е одличен избор за продолжението на серијата рекорди на Honda, затоа што во 2011 година го извозе неофицијалниот рекорд на патеката со Формула 1 болид, со време од 1:48,8 минута. Тоа беше посебен настан со цел да се промовира трката за големата награда на Австралија.

Брзинскиот атак на Батхарст со Honda Civic Type R е продолжение од ланската серија рекорди, поставени на најважните тркачки патеки во Европа. Овој рекордерски предизвик сега првпат се одвиваше надвор од Европа.

Џенсон Батон коментира за најсвежиот рекорд на Type R на Батхарст: „Honda Civic Type R навистина е совршен автомобил за временски предизвик каков што е овој. Тоа е 100% сериски автомобил, излезен директно од фабрика, така што е фантастично да се извози круг за 2 минути и 35 секунди.“

Името на електричниот автомобил на Honda e …

Нова наградна игра на Макпетрол: Се игра за Honda HR-V

Електричната Honda со дрвена табла и три џиновски дисплеи

Civic Type R составен од 1.300 килограми лего коцки


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

141
19 shares, 141 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *