141
19 shares, 141 points

Нов дизајн, нова технологија и нова изведба Sport ќе му дадат сила на компактот на Honda против конкуренцијата во втората половина од моделскиот век.

Civic и комби изведбата Civic Tourer добија освежен изглед на предниот дел, со нови светла со интегрирани дневни светла и редизајниран браник. Кај комбилимузината е нов и задниот браник, праговите, задниот спојлер во црна боја, како и задните светла, отсега со диодна техника. Во чекор со освежувањето на надворешноста се извршија и неколку промени во кабината. Седиштата имаат нови облоги и лого на потпирачите за глава, нови се облогите во вратите со хромирани рачки за отворање, а командната табла е обложена со панел во црна металик боја.

Во новото моделско годиште на Civic следува и премиера на мултимедискиот систем Honda Connect, којшто како што кажува и името овозможува пристап на интернет и интернет радио, дополнително на приемот на дигитално радио, блутут поврзување, сателитска навигација и приказ од камерата за рикверц. Системот користи Android 4.0.4 и преку дисплејот од седум инчи овозможува ракување со истите потези како кај паметен телефон.

Новитет во моделската понуда е Civic Sport, како наследник на Type S од претходната генерација, со 1,6-литарски дизел од 120 КС или 1,8-литарски бензинец со 142 КС од стандардниот Civic, но со лакиран заден спојлер и бандажи од 17 инчи ексклузивно за Civic Sport. Моделот позајмува и неколку детали од идниот Type R, како предниот браник со решеткаста структура во долната маска и црн таван во кабината.

Стандард во новото моделско годиште е системот CTBA (City Brake Active), чијашто функција е да ги спречи судирите при брзини до 30 km/h, со користење на радарска технологија за скенирање на патот пред возилото и автоматско активирање на сопирачките кога електрониката ќе утврди дека постои опасност од судир. Премиерата е на втори октомври на салонот во Париз.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

141
19 shares, 141 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813