135
19 shares, 135 points

Во европскиот центар на Honda се поставува симулатор на возење кој посредува пореално чувство на возење и попрецизно мерење на силите во возењето.

Honda е првиот производител на автомобили што ја користи новата технологија на симулатори за возење, наречена DiM250. Постоечките системи обично користат технологија од симулатори за летање, со шест активатори и со шест таканаречени степени на слобода. Новиот систем на Honda користи девет активатори. На тој начин се постигнува поголема верност во симулацијата на возењето, возните својства и забрзувањето на возилото.

Развојниот центар на Honda во германскиот Офенбах ќе го користи симулаторот првенствено за усовршување на динамиката и комфорот. Новата алатка ќе биде добредојдена и во развојот и тестирањето на системи за асистенција, на ракувањето со кокпитот, на моторите и системите за автономно возење. Уште една предност на DiM250 е можноста сите тимови да соработуваат на во исто време на заедничка развојна платформа.

Симулаторот на Honda лизга на воздушни перници, место да користи дополнителни механички врски

Системот е дизајниран од специјалистот за софтверски симулации VI-grade, а произведен е во Saginomiya, една од водечките фирми за автоматски контроли. Уште една иновација е тоа што платформата лизга на воздушни перници, место да користи дополнителни механички врски.

Инженерите ќе можат веднаш да ги тестираат сите подобрувања при развојот на возилото, уште пред да биде изработен неговиот прототип. Покрај тоа, на симулаторот ќе може да се изведуваат и најразлични возачки сценарија, заради тестирање на системите за безбедност и за асистенција.

Симулаторот ќе почне со работа во европскиот развоен центар на Honda во Офенбах во втората половина од следната година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
19 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743