165
23 shares, 165 points

Harley-Davidson најави дека ќе пресели дел од производството од САД, заради избегнување на новите царини во ЕУ. Трамп се закани: „Ќе плаќате данок како никогаш досега“

Американскиот претседател му се закани на Harley-Davidson со големи казни, поради најавата за преселување на дел од производството надвор од САД. Легендарната марка мотоцикли планира на тој начин да ги избегне високите царини коишто ги воведе ЕУ, како заштитна мерка во трговскиот конфликт. Трамп вообичаено реагираше преку твитер: „Harley не смее да се произведува во друга држава.“ Тој напиша дека доколку производителот на мотоцикли го реализира планот, тоа ќе значи „почеток на крајот“. На тоа следеше и заканата: „Ќе плаќате данок како никогаш досега!“

Трамп пред неколку денови ја исмеваше компанијата Harley-Davidson и ја обвини дека царинската политика ја користи само како образложение да го пресели производството од САД. Производителот на мотоцикли уште пред повеќе од една година најави дека ќе гради фабрика во Тајланд. Но, Harley тогаш не ги спомна царините како причина за потегот. Целта е да се зголеми присуството на марката на азиско-пацифичкиот пазар. Претседателот на САД во тоа време беше голем фан на марката. „Вие сте нашата гордост! Made in America, Harley-Davidson“, одушевено коментираше Трамп, по тогашниот прием на претставници од компанијата во Белата Куќа.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
23 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format