117
16 shares, 117 points

Еден од најтрадиционалните производители во браншата го претстави својот прв електричен мотоцикл на саемот во Лас Вегас. Тоа би требало да го помлади кругот на купувачи на Harley-Davidson

Harley-Davidson го произведе својот прв електричен мотоцикл. Легендарната марка, со двоцилиндарски мотори чијшто звук е непогрешлив знак за препознавање, се приклучи на општиот тренд на електромобилноста. Моделот се води како LiveWire и подеднакво е импресивен со моќноста и со неговата цена. Спринтот до 60 милји на час, односно околу 96 km/h, трае само 3,5 секунди. Цената на електричниот мотоцикл изнесува 30.000 долари (26.000 евра), испораката стартува во август.

Производителот со богата традиција наведува дека LiveWire постигнува досег до 110 милји или близу 180 километри со едно полнење. Батеријата може да се полни на обична приклучна кутија за струја или на брз полнач. Мотоциклот доживеа премиера на најголемиот саем за потрошувачка електроника ЦЕС во Лас Вегас, кој веќе со години наназад е многу повеќе од саем за забавна електроника.

New photo by Automedia MK / Google Photos

На премиерата учествуваше и јапонскиот концерн Panasonic, од когошто потекнуваат голем број компоненти за функциите на конективноста. Посебната мобилна апликација ја прикажува наполнетоста на батеријата, но испраќа и порака до сопственикот кога ќе регистрира движење на мотоциклот, односно обид за кражба. Онлајн-услугата со име H-D Connect ќе биде достапна само на одредени пазари.

Целата мото-бранша се префрлува на електричниот погон

Harley-Davidson е икона на американската индустрија, но во последниот период имаше големи проблеми со продажбата на домашниот пазар. Извозот на странските пазари добива сé поголемо значење, затоа што младите Американци го губат интересот за мотоцикли. Електричниот LiveWire е шанса повторно да се привлече помладиот круг купувачи.

Електричните мотоцикли не се новитет на пазарот. Конкурентот на Harley, американскиот Victory Motorcycles, веќе извесно време произведува мотоцикли на струја, исто како и Zero Motorcycles. И традиционалната италијанска марка Vespa во меѓувреме стартува со продажба на електричен скутер.

Трамп бесен на Harley за одлуката да произведува надвор од САД

Harley-Davidson сели производство поради европските царини

Harley-Davidson бара практиканти за да им подари мотоцикл

Во Тирол отворен „највисокиот“ музеј за мотоцикли во Европа


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

117
16 shares, 117 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *