за

Започна изградбата на фабриката на Great Wall и BMW во Кина

Започна изградбата на фабриката на Great Wall и BMW во Кина
Започна изградбата на фабриката на Great Wall и BMW во Кина

Фабриката што е заедничка инвестиција на Great Wall Motors и групацијата BMW почна да се гради во Чжанцзиаган, во кинеската провинција Цзансу. Во проектот што се води како Spotlight Automotive ќе се произведуваат технолошки напредни електрични автомобили, вклучувајќи го Mini Electric.

Домашниот производител Great Wall Motors и групацијата BMW инвестираат вкупно 5,1 милијарди кинески јуани (околу 640 милиони евра) во заедничката компанија Spotlight Automotive. Сместена во провинцијата Цзансу, фабриката годишно ќе произведува до 150.000 возила.

Во присуство на високи политички претставници од Кина и Германија, договорот за заедничка инвестиција меѓу Great Wall Motors и групацијата BMW беше потпишан во јули 2018 година. Партнерите учествуваат рамноправно во Spotlight Automotive. Во фабриката ќе се произведуваат електрични возила, вклучувајќи го Mini Electric.

Во рамките на соработката се предвидува и заеднички развој на автомобили со погон на струја. Покрај Mini Electric, во иднина во фабриката ќе се произведуваат и различни модели на Great Wall Motors со електричен погон. Инвестицијата добива голема поддршка од локалните власти, кои се залагаат за „заеднички развој, производство во Кина и испорака на светскиот пазар“.

Сите начела на напредното производство ќе бидат испочитувани во фабриката на Spotlight Automotive. Менаџерите зборуваат за „интензивно искористување на површината на фабриката, интелигентно производство, сочувување на енергијата и заштита на животната средина“. Секако дека се вложува многу и во квалитетот. Целта е новите погони во Цзансу да постават високи стандарди како во локални, така и во глобални рамки.

Great Wall има градско електрично мини за 9.000 евра

ora r2
Ora R2

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
land rover defender voda

Land Rover останува „англискиот пациент“, иднината е неизвесна

Voxan го има најбрзиот електричен мотоцикл во светот

Voxan го има најбрзиот електричен мотоцикл во светот