150
20 shares, 150 points

Konichiwa GTI. Спортската изведба на Golf има свој круг обожуватели и во далечната Јапонија. Во рамките на светскиот куп со туристички возила во Сузука официјално стартуваше продажбата на Golf GTI TCR во земјата на изгрејсонцето.

Во земјата има релатаивно голем број обожуватели на GTI и не зачудува тоа што Јапонија е меѓу петте најголеми пазари за оваа моделска изведба во светски рамки. Цената на GTI TCR во Јапонија изнесува околу 5,1 милиони јени. Тоа се околу 42.000 евра.

Нивото на цените е слично со европските пазари. Продажбата на TCR-Golf во Европа стартуваше во јануари. Најголемата разлика кај јапонската изведба е воланот од левата страна. Во земјата се вози по левата страна на патот.

Ја препознавте „бубата“ во дизајнот на новиот Volkswagen Golf?


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
20 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *