158
21 shares, 158 points

General Motors ќе инвестира 449 милиони долари во производство и батериска технологија за идната генерација на возила со погон на струја.

Инвестицијата во висина од близу половина милијарда долари е највисока досега во фабриките на General Motors во Хамтрамк и Баунстоун. Првата фабрика, којашто е лоцирана во близина на Детроит, добива 384 милиони долари во погонот за изработка на каросерии и во машини, како подготовка за следната генерација на Chevrolet Volt и на уште два идни модела. Засега нема официјална потврда за овие два модела, но веројатно се работи за идните Cadillac ELR и Opel Ampera, кои ја користат основата на Volt. Вкупната инвестиција на GM во оваа фабрика во последните пет години надмина една милијарда долари. Дополнителни 65 милиони долари одат за фабриката за батерии во Браунстоун и наменети се за производство на новите литиум јонски батерии, како и за идните батериски системи.

Во Хамтрамк моментно се произведуваат моделите Chevrolet Volt, Cadillac ELR и Opel Ampera за 33 пазари во светот. Овие три модели користат иста погонска технологија, со електромотор и помошен бензински мотор којшто при празнење на батериите работи како генератор на струја и ги полни истите. Заедно со овие модели се произведуваат и класичните Chevrolet Malibu и Impala. Фабриката во Браунстоун почна со производство на литиум јонски батерии во октомври 2010 и претставува прв производствен погон од овој вид во сопственост на автомобилски концерн на територијата на САД.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
21 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743