Екологија

GM вложува половина милијарда евра во електрични возила

General Motors ќе инвестира 449 милиони долари во производство и батериска технологија за идната генерација на возила со погон на струја.

Инвестицијата во висина од близу половина милијарда долари е највисока досега во фабриките на General Motors во Хамтрамк и Баунстоун. Првата фабрика, којашто е лоцирана во близина на Детроит, добива 384 милиони долари во погонот за изработка на каросерии и во машини, како подготовка за следната генерација на Chevrolet Volt и на уште два идни модела. Засега нема официјална потврда за овие два модела, но веројатно се работи за идните Cadillac ELR и Opel Ampera, кои ја користат основата на Volt. Вкупната инвестиција на GM во оваа фабрика во последните пет години надмина една милијарда долари. Дополнителни 65 милиони долари одат за фабриката за батерии во Браунстоун и наменети се за производство на новите литиум јонски батерии, како и за идните батериски системи.

Во Хамтрамк моментно се произведуваат моделите Chevrolet Volt, Cadillac ELR и Opel Ampera за 33 пазари во светот. Овие три модели користат иста погонска технологија, со електромотор и помошен бензински мотор којшто при празнење на батериите работи како генератор на струја и ги полни истите. Заедно со овие модели се произведуваат и класичните Chevrolet Malibu и Impala. Фабриката во Браунстоун почна со производство на литиум јонски батерии во октомври 2010 и претставува прв производствен погон од овој вид во сопственост на автомобилски концерн на територијата на САД.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729