за

Жил Видал си замина од Peugeot, ќе дизајнира за Renault

Жил Видал си замина од Peugeot ќе дизајнира за Renault
Жил Видал си замина од Peugeot ќе дизајнира за Renault

Поранешниот главен дизајнер на Peugeot, Жил Видал, по два дена од напуштањето на позицијата, јави дека преоѓа на висока функција во дизајнерското одделение на конкурентот Renault.

Жил Видал во септември ќе му се придружи на Лоренс ван ден Акер, главниот дизајнер на ниво на групацијата Renault. Како поранешен главен дизајнер за Peugeot, Видал имаше клучна улога во создавањето на тековниот дизајнерски говор на марката. Тој почна да дизајнира за Peugeot во 2010 година и негови дела се 208, 2008, 3008 и 5008, исто како и 508.

Видал ја мина целата своја кариера во PSA. Пред да работи за Peugeot, тој од 1996 година беше ангажиран во Citroen, каде што ги дизајнираше C4 и C4 Picasso.

Претходно уште едно големо име премина да работи во Renault, имено поранешниот дизајнер на Seat/Cupra, Алехандро Мосонеро-Романос, исто така е ангажиран за марката со ромбот во маската.

На местото на Жил Видал ќе работи Матијас Хосан, досега задолжен за концептните автомобили на Peugeot. Негово дело беше концептниот e-Legend.

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
Вака изгледа спортската изведба Toyota Corolla Apex во САД

Вака изгледа спортската изведба Toyota Corolla Apex во САД

Овој прибор најчесто го избираат сопствениците на Skoda Scala и Kamiq

Овој прибор најчесто го избираат сопствениците на Skoda Scala и Kamiq