170
29 shares, 170 points

Германските градови Манхајм, Херенберг и Ројтлинген изработија посебни планови за подобрување на квалитетот на воздухот. ЕУ се закани дека ќе ја казни земјата поради високата загаденост на воздухот на целата нејзина територија. Сите градови имаат едно заедничко во планот: Подобрување и поинтензивно користење на градскиот превоз како најефикасна мерка против загадувањето од дизелот.

Во три градови во германската покраина Баден-Виртемберг ќе се тестира ефикасноста на различни мерки за подобрување на квалитетот на воздухот, особено во поглед на намалувањето на концентрацијата на азотните оксиди од дизел моторите. Градовите Херенберг, Ројтлинген и Манхајм изработија планови, коишто ќе бидат ставени на гласање пред властите.

Во ниту еден од градовите не се бара воведување бесплатен градски превоз, но затоа сите предвидуваат мерки за проширување и подобрување на јавниот превоз. Оддалечен триесетина километри од Штутгарт, градот Херенберг предлага дигитално управување со главните крстосници, но и подобрување на градскиот превоз преку оптимизација на возниот ред и намалување на цената на билетот. Градот брои околу 30.000 жители.

Поинтензивно користење и подобрување на градскиот превоз како најефикасна мерка против загадувањето од дизелот

Ројтлинген оди чекор понатаму и на возачите што доброволно ќе се откажат од користење на својот автомобил во времетраење од една година ќе им обезбеди бесплатна годишна карта за јавен превоз во регионот, вклучувајќи ги и соседните градови Тибинген и Зигмаринген.

За семејствата се предвидува годишно членство во локална компанија за краткотрајно изнајмување возила (car-sharing), како и ваучери за такси превоз и привилегирана слободна карта со попуст од 50 проценти. Градот со нешто повеќе од 100.000 жители за таа цел ќе побара девет милиони евра од сојузната влада.

Во Манхајм се предлага воведување поголеми привилегии при користење на слободната карта за градски превоз за вработени или намалување на цената на јавниот превоз. Градоначалникот на Манхајм првенствено очекува поголем ангажман од автомобилската индустрија, преку бесплатно вградување поефикасни системи за пречистување на штетните материи во возилата со дизел мотор.

Келн и Бон се следните два германски „модел-градови“ кои треба да дадат предлози за подобрување на квалитетот на воздухот.

Само третина од новите автомобили во Германија се дизели

Van Hool ќе испорача 40 автобуси на водород во Германија

Цените на дизелите десеткувани по забраните за сообраќај во Германија

Електричниот камионет на германската пошта се продава како луд

ЕУ ја тужи Германија поради загадениот воздух


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

170
29 shares, 170 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format