142
19 shares, 142 points

Американскиот гигант и во првата половина од годинава продаде повеќе возила на најголемиот пазар за автомобили од Volkswagen. До 2016 година, обата конкуренти ќе инвестираат над 18 милијарди евра во нови фабрики во Кина.

Гигантот General Motors ја зголеми продажбата во Кина првенствено со големиот интерес за возилата од марките Buick и Cadillac. Во првото полугодие Volkswagen ја зголеми продажбата за 19 проценти, на 1,54 милион возила, додека General Motors во истиот период постигна продажба на 1,57 милион возила, при што за разлика од Германците, во оваа бројка не влегуваат Макао и Хонгконг.

Кинескиот пазар е важен за обата концерна. General Motors до крајот на годината ќе понуди нови и освежени модели на кинескиот пазар, со цел да го задржи растечкиот интерес за моделите од неговите марки и да ја зголеми продажбата. Конкурентите најавија и зголемување на локалните производствени капацитети. До крајот на 2016 година Американците ќе инвестираат 8,4 милијарди евра во нови фабрики во Кина, додека Volkswagen до 2015 година да вложи 9,8 милијарди евра.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
19 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813