137
18 shares, 137 points

Намалената продажба на неколку важни модели е причината General Motors да отпушти 2.000 работници од своите фабрики во САД од почетокот на следната година.

Од фабриките на General Motors во Охајо и Мичиген ќе бидат отпуштени две илјади работници од почетокот на следната година. Во овие фабрики се произведуваат моделите Camaro и Cruze на марката Chevrolet, чијашто продажба драстично се намали во изминатиов период.

По неколкугодишен раст во продажбата на автомобили на американскиот пазар, кој е втор најголем пазар на глобално ниво по кинескиот, во последните три месеци бројката на продадени автомобили бележи постојан пад.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
18 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *