Вести

General Motors си купи фирма за ласерски радари

General Motors стана сопственик на производителот на ласерски радари Strobe. Оваа технологија е клучна за роботизираните возила. Вистинска битка се води за воспоставување превласт во оваа технологија.

General Motors го зајакнува развојот на роботизирани автомобили со купувањето на стартап-компанијата Strobe, којашто е специјализирана за производство на ласерски радари. Овие ласерски уреди, коишто во браншата се водат како Лидар, постојано ја нагледуваат средината околу возилото и претставуваат најважна технологија за идните роботизирани автомобили. „Лидарите“ се оние ротирачки цилиндри на покривот на прототипите за тестирање на техниката.

Повеќето производители развиваат роботски автомобили. Докажаните производители на лидар-системи имаат потешкотии да ја задоволат големата побарувачка. Вистинска битка се води во браншата, за воспоставување превласт во ова подрачје. Најдобро сведоштво за тоа е Waymo, посестринска компанија на Google којашто развива сопствена лидар-техника и ја тужи такси-компанијата Uber, затоа што го презела нивниот водечки експерт, заедно со сите негови сознанија и деловни тајни околу техниката.

Отсега и General Motors располага со специјалист во ова подрачје, кој на американскиот гигант ќе му овозможи самостојност во усовршувањето на лидар-техниката. Претходно беше откупен и софтверскиот специјалист за роботизирани возила Cruise. Компанијата моментно тестира со повеќе автономни возила во подрачјето на Сан Франциско. Strobe вработува само петнаесетина експерти и ќе биде дел од Cruise. Стартап-компанијата досега беше дел од поголем концерн којшто произведуваше воена опрема.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729