131
19 shares, 131 points

General Motors стана сопственик на производителот на ласерски радари Strobe. Оваа технологија е клучна за роботизираните возила. Вистинска битка се води за воспоставување превласт во оваа технологија.

General Motors го зајакнува развојот на роботизирани автомобили со купувањето на стартап-компанијата Strobe, којашто е специјализирана за производство на ласерски радари. Овие ласерски уреди, коишто во браншата се водат како Лидар, постојано ја нагледуваат средината околу возилото и претставуваат најважна технологија за идните роботизирани автомобили. „Лидарите“ се оние ротирачки цилиндри на покривот на прототипите за тестирање на техниката.

Повеќето производители развиваат роботски автомобили. Докажаните производители на лидар-системи имаат потешкотии да ја задоволат големата побарувачка. Вистинска битка се води во браншата, за воспоставување превласт во ова подрачје. Најдобро сведоштво за тоа е Waymo, посестринска компанија на Google којашто развива сопствена лидар-техника и ја тужи такси-компанијата Uber, затоа што го презела нивниот водечки експерт, заедно со сите негови сознанија и деловни тајни околу техниката.

Отсега и General Motors располага со специјалист во ова подрачје, кој на американскиот гигант ќе му овозможи самостојност во усовршувањето на лидар-техниката. Претходно беше откупен и софтверскиот специјалист за роботизирани возила Cruise. Компанијата моментно тестира со повеќе автономни возила во подрачјето на Сан Франциско. Strobe вработува само петнаесетина експерти и ќе биде дел од Cruise. Стартап-компанијата досега беше дел од поголем концерн којшто произведуваше воена опрема.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
19 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format