150
20 shares, 150 points

Европскиот Суд ја обвинува Франција за систематско загадување на воздухот. Во земјата со години биле пречекорувани граничните вредности за азотен диоксид во воздухот.

Франција со години систематски ги прекршувала нормативите на ЕУ за чист воздух. Така пресуди Европскиот Суд. Со оваа пресуда, Комисијата на ЕУ има право да поднесе тужба против Франција заради прекумерни вредности на азотен диоксид.

Во пресудата се наведува дека Франција со години не преземала делотворни мерки, за граничните вредности за азотен диоксид да ги ограничи во најкус можен рок. Во тужбата се работи за дванаесет густо населени подрачја, меѓу нив и градовите Париз, Марсеј и Стразбур.

Во пресудата се вели: „Временскиот период на пречекорувањето, којшто се однесува на дванесетте густо населени региони во Франција и подрачја во коишто се мери квалитетот на воздухот, мора да биде колку е можно покус.“

Дозволените гранични вредности во погодените подрачја биле пречекорувани систематски и континуирано уште од јануари 2010 година, оценија највисоките судии во ЕУ. Судот не ги признава структурните проблеми со коишто се соочувала Франција при спроведувањето на нормативите на ЕУ.

Франција мора да ги исполни нормативите во најкус можен рок. Во спротивно, Комисијата на ЕУ може повторно да поднесе тужба и да побара висока парична казна.

Две илјади фунти за замена на стар автомобил во Лондон


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
20 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *