139
27 shares, 139 points

Во казнувањето на возачите кои ја пречекоруваат доволената брзина по магистралните и регионалните патишта низ Франција, во иднина ќе учествуваат и приватни фирми, покрај полицијата. Во автомобилите на приватните фирми за обезбедување се вградуваат преносни уреди кои автоматски ја мерат брзината на возилата што се напред или назад.

Целта на соработката е преку мобилните радари да се зголемат приходите во државната каса. Автоматските радари моментно ја полнат касата со околу 900 милиони евра. Во следните две години, радарските контроли на сообраќајот би требало целосно да ги преземат приватните фирми за обезбедување.

До 2020 година по патиштата низ Франција ќе контролираат близу 400 возила на приватни фирми

Моментно е во тек пробната фаза, којашто се одвива во регионот на Нормандија. На постоечките пет возила опремени со мобилни радари, во текот на летово ќе им се придружат уште дваесетина. До почетокот на следната декада, над 380 возила со радари на приватните фирми ќе возат по патишатата низ цела Франција.

francija mobilni radari 3

Возилата со мобилни радари се непрепознатливи по патиштата; предната камера е сокриена зад регистерската таблица, додека камерите што снимаат зад возилото личат на големи звучници

Досегашната контрола повеќе се сведувала на случајност. Полицијата ги користела мобилните радари само по час и половина на ден. Тоа ќе се смени драстично во иднина, затоа што приватните фирми ќе работат по осум часови дневно, вклучувајќи викенди и празници.

Радарите се сокриени зад регистерската таблица, дисплејот во кокпитот изгледа како голем уред за навигација, а камерите што снимаат зад возилото личат на звучници. Возниот парк ќе се состои од обични возила. Високи перформанси што се впуштаат во лов по брзите автомобили се непотребни. Напредната техника регистрира сé.

Здруженијата на возачи во Франција бурно реагираат на идејата приватници да ги ловат прекршителите

Место возач и совозач којшто ќе ракува со техниката, во возилата на приватните фирми е доволен само возачот. Новите автоматски радари ги регистрираат брзинските пречекорувања, кординатите, времето, а сето го документираат и со слика. Сите овие податоци потоа се пренесуваат директно до центарот за сообраќајни прекршоци во Рен.

francija mobilni radari 2

Бркотниците по француските патишта прво асоцираат на „Такси“. Сценаристите веројатно ќе ја адаптираат сцената со мерењето на брзината за следото продолжение на филмот

Француските здруженија на возачи бурно се спротивставија на приватното гонење на прекршителите во сообраќајот. Таканаречената Лига за одбрана на возачите на автомобили покрена петиција со којашто собра илјадници потписи, додека здружението „40 Милиони возачи на автомобили“ поднесе жалба до државниот совет, наведувајќи дека целта е само да се зголеми приходот во државната каса.

На овој радар ништо не му бега од погледот

General Motors си купи фирма за ласерски радари

Chevrolet без волан и педали пристига во 2019 година

Зошто (не) ги почитуваме сообраќајните правила

Колку чинат сообраќајните прекршоци во странство


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
27 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813