163
26 shares, 163 points

Илон Маск уште пред пет години имаше замисла да превезува луѓе во „цевки“, побрзо отколку со било кој друг вид на транспорт. Во меѓувреме, едно гратче во Франција се подготвува за тестирање на овој превоз на иднината

Гратче во Франција со одвај 400 жители е на најдобар пат во следната пролет да добие футурустички превоз со супервисока брзина, таканаречен „хајперлуп“. Канадска стартап-компанија веќе поднесе барање за градежна дозвола од властите во гратчето Дроа, коешто се наоѓа на околу 200 километри североисточно од Бордо. Локалните власти го подржуваат проектот и можно е системот за многу скоро време да започне со тестирање.

Превозот во вакуумски цевки е петтиот вид на превоз, покрај патниот, железничкиот, бродскиот и воздушниот

Визионерите го сметаат необичниот превозен систем како воз на иднината. Патниците ќе се превезуваат со брзини од преку илјада километри на час. Транспортните капсули, жаргонски „подови“, се движат со електромагнетски погон во затворен тунел. Високата брзина се постигнува поради тоа што во тунелот владее вакуум. На тој начин се надминува „сопирачкото“ влијание на воздухот.

хајперлуп франција 2

Според творците на овој систем, суштинската предност е во тоа што луѓето и товарот може да се превезуваат со брзина на авион, но со возен ред како на метро. Покрај брзината и редовноста, предности се и пониската цена во спопредба со супербрза железница и поголемата подносливост за животната средина, во поглед на штетните емисии. Локалните власти сметаат дека проектот ќе биде од голема корист за целиот регион и силно се залагаат за негова реализација.

„Хајперлупот“ дефинитивно пристига како превоз на иднината, повеќе земји на сите континенти моментно го тестираат системот

Вообичаено, напредните идеи секогаш наидуваат на отпор. Жителите стравуваат дека тест-патеката во должина од три километри може да ја нагрдат природната средина и да предизвикаат голема бучава. Студијата за влијанието на иновативниот транспортен систем врз животната средина уште е во изработка.

Визионерот и мултимилијардер Илон Маск ја претстави идејата за „хајперлуп“ во 2013 година и предизвика интерес низ целиот свет. Во меѓувреме, неколку претпријатија работат на реализација на слични проекти. Во градот Купертино, кадешто се наоѓа седиштето на Apple и уште неколку гиганти од браншата, во „брзите цевки“ се гледа вистинско решение за превозот на вработените кои моментно патуваат стотици километри. Групацијата Virgin, којашто е во сопственост на милијардерот Ричард Бренсон, исто така веќе инвестира во оваа технологија.

За ориентација, ова се „само“ 603 km/h на јапонскиот Maglev


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

163
26 shares, 163 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format