168
22 shares, 168 points

Гратчето Бегл во близина на Бордо бара намалување на бучавата, на загаденоста и на незгодите и, од септември нема да дозволува по неговите улици да се вози побрзо од 30 километри на час.

Гратчето Бегл со своите 27.000 жители, јужно од Бордо, реши од септември да ја ограничи брзината на сообраќајот на целата територија на 30 километри на час. Бегл ќе биде прв град во Франција што воведува строг сообраќаен режим. Според градоначалникот Клемент Росињол, од партијата на Зелените, оваа мерка има за цел, „на жителите да им се врати јавниот простор“.

Градската управа очекува дека со мерката ќе се намали бројот на загинати во сообраќајот. Во исто време треба да се намали и загаденоста на воздухот од штетните материи од сообраќајот, како и да се смали бучавата со којашто се соочуваат жителите.

Дополнителна цел е градот да го избегне таканаречениот „навигациски ефект“, кога уредите за навигација ги водат возилата низ градот, кога има преголем метеж по патиштата што водат до Бордо.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

168
22 shares, 168 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *