187
23 shares, 187 points

Француските власти ќе постават 400 брзински камери од новата генерација, откако во минатите неколку месеци се случи масовно оштетување на постојните уреди.

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер во минатиот месец објави дека три од секои четири брзински камери ширум земјата биле насилно оштетени и онеспособени. Бројот на напади врз опремата за снимање на брзите возила се зголеми нагло, откако брзината на споредните патишта во минатото лето беше смалена на 80 километри на час. Големо влијание одиграа и протестните акции на Жолтите Елеци.

Новите брзински камери во Франција се од домашно производство и поставени се на столбови високи 4 метри, со што се намалува достапноста при обид за нивно оштетување. Еден уред може да ја надгледува брзината на пат со пет ленти, а регистрира и други видови на сообраќајни прекршоци.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

187
23 shares, 187 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *