149
22 shares, 149 points

Ford Transit е достапен во нова изведба со ниска рамка. Љубителите на патувањето, дружењето и природата, или кусо камперите, веднаш помислуваат: Одлично, сам ќе ги направам камп возило!

Ford Transit доби нова изведба со таканаречена ниска рамка. Шасијата на транспортерот е за десет сантиметри пониска во споредба со обичните верзии и наменета е за работилниците што се специјализирани за надградби. Тоа што сликата од „гола“ платформа веднаш побудува асоцијации на кампување и на изработка на сопствено возило за таа цел, не е исклучок. Многумина љубители на патувањето и природата сонуваат да обезбедат платформа врз којашто ќе ги изградат своите соништа за кампување.

Заштеда од 200 килограми значи многу кај возилата за кампување

Новата варијанта ја има таа предност што е до 200 килограми полесна. Зависно од примената и видот на надградбата, таа предност ќе се покаже во возните својства или во носивоста.

Шасијата се испорачува во три различни меѓусокини растојанија, односно во верзиите што соодветно се означуваат L2, L3 и L4. Основата е Ford Transit 350 со преден погон. За погонот може да се избира меѓу две верзии на дволитарскиот дизел, со 130 и со 170 КС. Со доплата може да се комбинира и шестстепен автоматски менувач. Цените од фабрика почнуваат од 28.950 евра.

Сите верзии имаат вкупна дозволена тежина до 3,5 тони. Задната оска со проширена трага е стандарна кај L4, но истата може да се нарача и за верзиите L2 и L3.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
22 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813