123
21 shares, 123 points

Комбе со тркачки гени? Колку и да се чини противречна, оваа комбинација сепак е остварлива. Секако дека таа не може да се најде во салоните на големите марки, туку треба да се побара наоколу. Британската фирма M-Sport може да го претвори Ford Transit Custom во тркачка машина, односно барем да му вгради спортски гени на легендарното комбе.

Нема сомневање дека во M-Sport добро ќе ја завршат работата, затоа што станува збор за фирма на Малколм Вилсон, поранешен прв човек во фабричкиот тим на Ford во светското првенство во рели, и секако, сопственик на тимот M-Sport во актуелниот шампионат во рели.

MS-RT не прави евтини преправки, сите тјунинг-компоненти за Ford Transit се произведени во Велика Британија

Надворешната преработка опфаќа нов преден браник и маска, со интегрирани фабрички магленки, со впечатлив преден дифузор, проширени крила, прагови, заден дифузор и спојлер. Сé е произведено во Велика Британија, нема роба отстрана. Секако дека не смее да отсуствува и спортски издув.

OZ Racing изработи бандажи од 18 инчи специјално за MS-RT, како што официјално се води тјунерскиот огранок на Вилсон. За гуми се избрани Hankook Ventus S1 evo2 со индекс на носивост 103 XL. Подвозјето е спуштено со пружини Eibach. Дозволената тежина на товар е непроменета.

The all new MS-RT Transit Custom in its home at M-Sport. Enquire today enquiries@ms-rt.co.uk

Posted by Van Sport on Monday, April 23, 2018

Треба да се избере само уште каросериската варијанта: Фургон со две или три седишта, комбе со пет седишта или минибус со шест седишта. Потоа следи и избор на варијанта со нормално или долго меѓуоскино растојание, како и еднокрилна или двокрилна задна врата.

Седиштата се изработени рачно и обложени со напа-кожа и алкантара. Спортскиот волан исто така носи печат на MS-RT. На неколку стратешки избрани места се поставени и украсни панели од карбон. При испорака на готово возило, Transit Custom доаѓа опремен со навигација, паркинг сензори и камера, греење на седишта и на ветробран, како и HID-светла.

Моторот стандардно е дволитарски TDCi со 170 КС и 405 њутнметри, во комбинација со шестстепен мануелен или автоматски менувач.

[FAG id=32096]

Може едно „тјунирање“ на Tesla Model S?

Ford Escort одбележува 50 години од премиерата

Ford GT „вози“ со 300 мегабајти во секунда – побрзо од борбен авион

Стартуваше производството на новата Ford Fiesta


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

123
21 shares, 123 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *