126
17 shares, 126 points

Комбето Ford Transit има 60 години и досега има доживеано сé, од тркач до противпожарно возило. Но, олку откачено возило како што направи тимот на Top Gear досега не е видено.

Бродовите што лебдат над водата беа еден од препознатливите белези на Ламанш. Овие т.н. ховеркрафти беа гордост на Британците и превезуваа и патници и автомобили. Авторите на култната емисија Top Gear дојдоа на идеја да ја искористат оваа техника на Ford Transit – така се роди Hover Van. Во последната епизода, протагонистите на серијата Џереми Кларксон, Ричард Хемонд и Џејмс Меј пловеа со амфибискиот Transit по реката Авон, изложувајќи ги на ненадеен туш бројните минувачи покрај брегот.

Необичното комби што лебди над слој воздух по потфатот заврши во специјална изложба во авто музејот Белие, покрај Саутхемптон. Во соопштението за печат од музејот пишува: „Hover Van е генијална конструкција и ако се занемари фактот што е гласен, опасен, не се контролира и уништува сé пред себе, тој навистина е брилијантен.“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

126
17 shares, 126 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813