152
20 shares, 152 points

На Ford не може да му се забележи дека ја запоставува одржливоста на животната средина. Патосот во секој Ford Ecosport се состои од 470 рециклирани пластични шишиња.

Откако започна продажбата на компактниот СУВ во 2012 година, Ford само за овој модел има искористено повеќе од 650 милиони пластични шишиња од половина литар, со вкупна тежина од 8.262 тони. Првата примена на рециклирана пластика кај Ford беше пред повеќе од четвртина век, во Mondeo.

Ford користи повеќе од 1,2 милијарда пластични шишиња годишно за изработка на пластични делови за возила

Денес Ford и останатите производители користат рециклирани материјали во секоја моделска серија. Пластичните шишиња, вклучувајќи ги затките, прво се ситнат, а потоа се топат на 260 степени Целсиусови. Од растопената пластика се извлекуваат влакна дебели колку човечко влакно. Потоа се изработува платно од пластичните конци. Во цела Европа моментно се рециклира само 30% од пластичниот отпад.

Ford GT стартува од првите редови на 24 часа Леман во ГТЕ-класата

Mazda 3 на споредбен тест со Ford Focus и Peugeot 308 во Ауто Билд

Автопилотиран Ford испорачува пратки преку автопилотиран робот

Еднолитарскиот EcoBoost на Ford со 11-та титула на светски мотор


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *