152
20 shares, 152 points

Сопственици на Ford Mustang од цела Европа одржаа собир на патеката за тестирање на Ford во белгискиот Ломел. По патеката возеа 1.326 примероци од американското спортско купе.

Новиот светски рекорд брои 1.326 возила на собир на Mustang, далеку над досегашниот рекорд што беше поставен во 2017 година, со 960 возила собрани на едно место во Толука, Мексико. Вообичаено за собирите на „пони-автомобилот“ и верно на култниот статус што моделот го ужива на сцената, во Ломел пристигнаа возила од сите генерации на Ford Mustang, од 1964 година наваму.

Во Белгија се продаваат повеќе примероци од Ford Mustang по глава на жител отколку во која било друга земја во Европа. Тоа даде дополнителна симболика, за тест-патеката Ломел да биде избрана како локација за одржување на големиот собир. Во 55-та година од почетокот на производството, Ford Mustang четврти пат е најпродавано спортско купе во светот.

View this post on Instagram

It’s going well! 🐎

A post shared by Ford Belgium (@fordbelgium) on

 

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *