135
19 shares, 135 points

Ford има три светски премиери на салонот во Детроит: Деби на специјалната серија Mustang Bullitt во чест на педесетгодишнината од легендарниот холивудски филм, претставување на американската верзија на Ranger и на Edge ST.

Ford третпат нуди специјален модел Bullitt, повикувајќи се на славниот блокбастер од 1968 година, со Стив Меквин. Mustang Bullitt ќе стартува со испорака налето и ќе биде достапен само за северноамериканскиот пазар. Петлитарскиот V8 според американските норми располага со 475 КС, со вртежен момент од 570 Nm и крајна брзина од 262 km/h.

Ford Mustang Bullitt

ford mustang bullitt

По пример на оригиналниот филмски автомобил, главата на менувачот потсеќа на бела билијард топка. При вклучувањето на дисплејот од 12 инчи, место вообичаеното „пони“ се појавува карактеристичниот мотив од Bullitt, на зелена заднина. На штандот во Детроит беше изложен оригиналниот филмски Mustang GT Fastback од 1968 година. Тој се држеше надвор од јавноста повеќе и сега првпат се појавува на салонот по повеќе од четири децении.

ford edge st

Edge ST исто така останува резервиран само за пазарот од другата страна на океанот. Тој е првата варијанта од обновената моделска серија на Edge, којашто уште годинава ќе стартува со продажба и во Европа во вообичаените нивоа на опрема. Големиот теренец доби нови мотори, дополнителни системи за асистенција и неколку промени во изгледот.

Варијантата ST ќе биде достапна во САД налето, со најсилниот V6 во сегментот, нов автоматски менувач со осум степени и иновативна техника што обезбедува брзо менување на степените. Моторот располага со 335 КС и вртежен момент од 515 Nm.

ford ranger

Третиот новитет за американскиот пазар е Ranger, кој е најдобро продаван пикап во Европа. Камионетот се произведува во Јужна Африка уште од 2011 година, а отсега повторно се произведува и во САД, со неколку модификации за локалниот пазар. За погонот е задолжен познатиот 2,3-литарски турбобензинец, во комбинација со десетстепен автоматски менувач. Новитет во сегментот се сензорите за мртвите агли, коишто го покриваат и страничното подрачје при влечење приколка. Систем со неколку програми за возење по терен му помага на возачот при маневрирање по тежок терен.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
19 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *