174
64 shares, 174 points

Има решение за сите оние немирни спијачи, кои го сакаат целиот брачен кревет само за себе. Поточно, решението е за оние чијшто сон го нарушуваат првиве. Техничарите на Ford пронајдоа инспирација во системот за следење лента во автомобилите

Партнерите кои цела ноќ се превртуваат во сон и го сакаат целиот простор за себе, честопати им ги одземаат вредните часови за починка на оние што го делат креветот со нив. Ford најде решение за тој проблем, а тоа не е замена на партнерот. Решението е кревет со систем за задржување во лента. Името звучи познато и тоа не е случајно.

Положбата при спиење некогаш ја менуваме и до 20 пати

Техничарите се инспирираа од системот кој го предупредува возачот, кога без пуштен трепкач ја прегазува лентата на патот, поради невнимание, замор или непочитување на правилата. Фунционирањето е слично. Кога сензорите за притисок во креветот ќе регистрираат дека некој од партнерите преминува во половината на другиот, тогаш вклучуваат еден вид „подвижна лента“ што го враќа партнерот во неговата половина од креветот.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Овој кревет е дел од серијата проекти во кои се користи автомобилска техника при надминување на проблемите во секојдневието, или во овој случај, во ноќите. Ford моментно нема планови да го пушти овој кревет во продажба.

Лимузински Ford Focus со 536 литри багажник почнува со продажба

Тест: Ford Focus 1.0 125 КС Titanium Business

Хибриден погон го ослободува и Ford Mondeo од плаќање акциза

Ford Transit доби нов бројач по 999.999 километри

 

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

174
64 shares, 174 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *