147
20 shares, 147 points

Ford планира да си обезбеди предност во трката за автомобилската иднина и вложува четири милијарди долари во посестинската фирма којашто ќе се специјализира за автономни возила

Масивна инвестиција од четири милијарди долари може да му обезбеди предност на Ford во развојот на автономни возила. За таа цел е основана посестринската компанија Ford Autonomous Vehicles LLC. Вториот најголем производител на автомобили во САД ќе инвестира 4 милијарди долари во оваа компанија до 2023 година. Во сумата е вклучена и милијардата долари којашто Ford уште претходно најави дека ќе ја вложи во фирмата Argo.

Седиштето на новата компанија ќе биде во Детроит, а со неа ќе раководи Шериф Маракби. Тој веќе раководи со развојот и усовршувањето на технологијата за автономно возење, како и со електричните автомобили на Ford.

Сите големи компании со големи очекувања од автономните возила

Развојот на роботски автомобили е исплатлив бизнис на иднината, во когошто вложуваат и производителите на автомобили, но и големите технолошки концерни. General Motors лани ја купи стартап-компанијата Cruise по цена од 600 милиони долари. Во технологијата за автономно возење се мошне активни и Uber, Tesla, Waymo и уште голем број помали и поголеми компании.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
20 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813