115
17 shares, 115 points

Стартот на продажбата на новиот Ford Focus во верзија со хибриден погон е потврден за април 2020 година. Погонската комбинација на таканаречениот благ хибрид ќе ја сочинуваат трицилиндарскиот бензинец од 1,0 литар и 48-волтен стартер-генератор којшто функционира и како поддршка при забрзување.

Индустријата во следните години ќе премине на масовно вградување на оваа поевтина, но сé уште доволно ефикасна варијанта на хибридниот погон. Со преоѓањето од постоечката 12-волтна на 48-волтна мрежа во возилото се отвораат и нови можности, како во системите за асистенција, така и во погонската спрега. Mercedes, на пример, ја користи „екстра“ струјата за напојување на електричниот турбокомпресор во првиот хибриден модел во гамата на AMG.

Хибридниот Ford Focus ќе има емисија на СО2 под 100 g/km; моментно тоа го постигнува само 1,5-литарскиот дизел

На европскиот пазар расте интересот за хибридниот погон, особено откако на повеќе големи пазари се најавија забрани за сообраќај со возила со дизел мотор. Покрај тоа, трошоците за регистрација на возилата во цела ЕУ се одредуваат според емисијата на СО2. Хибридната верзија на Ford Focus ќе испушта помалку од 100 грами СО2 на километар, со што ќе спаѓа во привилегираните категории возила.

Новите хибридни модели ќе ги потиснат дизелите од пазарот

Првиот техничар на Daimler: „За десет години ќе има електрични автомобили за 10.000 евра“

Audi SQ7 TDI со титула на најсилен дизелски теренец

Расте напнатоста во авто браншата: Наскоро мрежа од 48 волти


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

115
17 shares, 115 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format