125
17 shares, 125 points

Во март и во првите три месеци од годинава Ford Fiesta се продаваше најдобро во класата на малите автомобили. По едно ново возило се продава на секои две минути.

Во првиот квартал Ford продаде вкупно 77.800 примероци од Fiesta, односно дури 41.600 примероци само во месец март. Со кварталниот резултат, малечкиот модел на Ford е 14.000 примероци пред второпласираниот модел во продажбата во Европа. Ако сите продадени примероци од Fiesta се наредат едноподруго, колоната ќе биде долга 308 километри.

Купувачите имаат избор од седум погонски единици, вклучувајќи го и еднолитарскиот мотор Ecoboost, кој беше прогласен за Светски мотор во 2012 година. Секоја четврта Fiesta вози со овој мотор. Од Ford се мошне темелни со статистиките и наведуваат уште дека најпопуларна боја е белата, со учество од 23 проценти во продажбата, односно дури 40 проценти во Грција. Другите две најбарани бои се црната и сребрената. Ентериерот е најчесто во црна боја, или поточно 55 проценти од купувачите ја избираат оваа боја.

Во минатата година, Fiesta беше најпродаван модел во класата со 723.130 примероци продадени на глобално ниво, а првото место ѝ припадна и во Европа, каде што беа продадени 306.405 возила.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

125
17 shares, 125 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813