165
21 shares, 165 points

Со 356.434 возила, Ford Fiesta е најпродаван малечок автомобил во првите шест месеци од 2013. Голем дел од продажбата е постигнат на кинескиот пазар.

Во минатата година Ford Fiesta беше втор најпродаван модел во светот со 306.405 примероци, односно најпродаван модел во класата на малечките возила. Според досегашните резултати, моделот продолжува со успешната продажба и во оваа година. Меѓународно жири од автомобилски експертки ја прогласи Fiesta за женски автомобил на годината, во верзијата со еднолитарскиот мотор EcoBoost.

[one_half]Освен во матичната фабрика во Келн, Fiesta се произведува и во Нанџинг за кинескиот пазар, како и во Рајонг, Тајланд, за останатиот дел од Азија. Другите фабрики се во бразилските градови Самакари и Сао Пауло. Верзијата на Fiesta за северноамериканскиот пазар се произведува во Куаутитлан, во Мексико.[/one_half]

[one_half_last]

Моментно во Келн се произведуваат по 1.650 возила дневно, од кои речиси 90 проценти одат за извоз во повеќе од 60 земји, меѓу другото и за Австралија, Нов Зеланд и Тахити.
Моментно во Келн се произведуваат по 1.650 возила дневно, од кои речиси 90 проценти одат за извоз во повеќе од 60 земји, меѓу другото и за Австралија, Нов Зеланд и Тахити.
[/one_half_last]


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
21 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743