153
20 shares, 153 points

Ford на својствен начин ја најави идната изведба со погон на струја од својот шампионски пикап F-150. Прототип на моделот ја прикажа исклучителната влечна моќ на електричниот погон, повчекувајќи 10 двокатни вагони. Во овие вагони обично се превезуваат автомобили. Целата железничка композиција за овој потфат тежеше над 450 тони.

Електричниот пикап ги влечеше десетте вагони на растојание од 1.000 стапки, односно 305 метри. Тоа е должина што одговара на 42 примероци од пикапот F-150. Бројката има посебна симболика, затоа што овој модел на пикап на Ford е најпродаван во САД цели 42 години наназад.

Ford ќе стартува со продажба на хибридната изведба на F-150 во следната година, а подоцна ќе следи и верзија со погон само на струја.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *