136
18 shares, 136 points

Обновената генерација на Transit се погрижи Ford да ја зацврсти позицијата на најпродавана марка товарни возила во првите три месеци и да го постигне најголемото пазарно учество во последните 20 години.

Ford е најпродавана марка товарни возила во Европа за првиот квартал од годинава. Со продадени 70.646 возила на 20-те најголеми пазари во Европа, марката постигна зголемување од 42,4 проценти во споредба со ланскиот период, а соодветно се зголеми и пазарното учество на 13,3 проценти. Успехот се должи на обновената генерација на четиричленото семејство Transit. За само три години, новите модели успеаја да ја донесат марката од седмото на првото место.

Покрај моделите Transit, Transit Custom, Transit Connect и Transit Courier, солидни бројки постигна и пикапот Ford Ranger, како најпродаван модел во сегментот, со 6.578 примероци.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
18 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743