149
22 shares, 149 points

Половина од анкетираните возачи мрзат да го слушаат класичарот меѓу божикните песни Last Christmas од Wham. Ниту останатите божикни песни што го сочинуваат стандардниот репертоар на радијата во ова време не заостануваат на списокот.

Почната е сезоната на божикни песни кои се дел од машинеријата за масовно купување подароци во пресрет на католичкиот Божик. За неколку денови почнуваат и долгите застои и чекања во колона по улиците. Компанијата Ford го искористи овој период кога народот минува долго време во автомобилот, да спроведе анкета и да ги праша германските возачи, како тие реагираат на божикните песни на радиото.

Резултатот: На првото место на најомразени песни, неприкосновено и без двоумење, се наоѓа Last Christmas од Wham. Со мал заостаток следат Feliz Navidad и All I want for Christmas. Секако дека постои и круг на обожаватели кои активно се внесуваат во овие песни.

Петмина не ја поднесуваат, четворица ја обожуваат

Повеќе од половината испитаници не можат да ја поднесат Last Christmas. Но, голем дел од останатата публика ја обожува песната, конкретно 38 проценти. На листата на најомразени песни следат Feliz Navidad од Хозе Фелисијано и All I want for Christmas од Мараја Кери, со по 36 проценти. Еден од секои четири испитаници ги покрива ушите и на песни како Do they know it’s Christmas (Band Aid), White Christmas (Бинг Крозби) или Driving home for Christmas (Крис Риа). Подеднакво е голем и кругот на обожаватели, што значи дека без разлика која е песната на радио, еден од четирите патници во возилото сигурно ќе пее.

Во анкетата спроведена во почетокот на декември учествувале над 1.500 испитаници на возраст меѓу 18 и 75 години.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
22 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813