169
36 shares, 169 points

Големите компании се префрлуваат на хибриден и електричен погон многу порано отколку што предвидуваа аналитичарите. Во јануарската продажба во Велика Британија, автомобилите со дизел мотор имаат пад од преку 25 проценти.

Британскиот пазар е уште еден доказ дека возачите и компаниите во Европа го губат интересот за автомобили со дизел мотор. Продажбата на овие автомобили во првиот месец од годинава забележала пад од 25,6% и се предвидува дека трендот ќе продолжи со уште пожестока динамика во следниот период.

Последното истражување покажало дека 71% од компаниите моментно користат автомобили со дизел мотор во своите возни паркови, но само 59% од нив планираат да го обноват возниот парк со автомобили што користат дизел гориво. За замената со нови возила најмногу се земаат предвид автомобили со бензински мотор, но има и големо зголемување во бројот на компании што ќе ги префрлат возните паркови на автомобили со хибриден или електричен погон.

Моментно само 12% од компаниите во Британија имаат најмалку по еден хибриден автомобил во возниот парк

Во една третина од возните паркови ќе пристигнат хибридни автомобили во следните 12 месеци. Седум проценти од компаниите очекуваат во истиот период да им пристигнат нарачаните возила со електричен погон. Моментно само 12% од компаниите имаат барем по еден хибриден автомобил во возниот парк, додека 3% располагаат со најмалку еден електричен автомобил.

Големите фирми (со повеќе од 250 вработени) го предводат преоѓањето на возила со ниска емисија: 47% од овие фирми ќе заменат дел од својот возен парк со хибридни автомобили во текот на годинава, додека 16% од фирмите ќе ги добијат своите нови електрични автомобили.

Најголемиот дел од компаниите што преоѓаат на чист погон се од секторите на услужните дејности, транспортот и градежништвото.

Фабрика на Bosch во криза поради слабата продажба на дизелот

Дизелот сé помалку интересен за возачите во Европа

Toyota лани продала над 1,5 милион хибридни автомобили


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

169
36 shares, 169 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743