Пазар

Фирми во Британија ги заменуваат дизелите во возните паркови

Истражувањето на пазарот открива дека една третина од фирмите планираат да преминат на хибридни автомобили до крајот на годинава

Големите компании се префрлуваат на хибриден и електричен погон многу порано отколку што предвидуваа аналитичарите. Во јануарската продажба во Велика Британија, автомобилите со дизел мотор имаат пад од преку 25 проценти.

Британскиот пазар е уште еден доказ дека возачите и компаниите во Европа го губат интересот за автомобили со дизел мотор. Продажбата на овие автомобили во првиот месец од годинава забележала пад од 25,6% и се предвидува дека трендот ќе продолжи со уште пожестока динамика во следниот период.

Последното истражување покажало дека 71% од компаниите моментно користат автомобили со дизел мотор во своите возни паркови, но само 59% од нив планираат да го обноват возниот парк со автомобили што користат дизел гориво. За замената со нови возила најмногу се земаат предвид автомобили со бензински мотор, но има и големо зголемување во бројот на компании што ќе ги префрлат возните паркови на автомобили со хибриден или електричен погон.

Моментно само 12% од компаниите во Британија имаат најмалку по еден хибриден автомобил во возниот парк

Во една третина од возните паркови ќе пристигнат хибридни автомобили во следните 12 месеци. Седум проценти од компаниите очекуваат во истиот период да им пристигнат нарачаните возила со електричен погон. Моментно само 12% од компаниите имаат барем по еден хибриден автомобил во возниот парк, додека 3% располагаат со најмалку еден електричен автомобил.

Големите фирми (со повеќе од 250 вработени) го предводат преоѓањето на возила со ниска емисија: 47% од овие фирми ќе заменат дел од својот возен парк со хибридни автомобили во текот на годинава, додека 16% од фирмите ќе ги добијат своите нови електрични автомобили.

Најголемиот дел од компаниите што преоѓаат на чист погон се од секторите на услужните дејности, транспортот и градежништвото.

Фабрика на Bosch во криза поради слабата продажба на дизелот

Дизелот сé помалку интересен за возачите во Европа

Toyota лани продала над 1,5 милион хибридни автомобили

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729