134
21 shares, 134 points

Шефот Серџо Маркијоне подготвува нови планови за иднината на италијанско-американската групација. Во нив се спомнува и запирање со продажбата на Fiat во Северна Америка и Кина

Италијанско-американскиот производител на автомобили Fiat Chrysler наводно планира да ја прекине продажбата на марката Fiat во Северна Америка и Кина. Како што објави агенцијата Bloomberg, повикувајќи се на упатени извори, Chrysler целосно ќе се посвети на американскиот пазар. По примерот на конкурентските концерни, се планира и основање на сопствена банка во САД.

Во плановите се спомнува и удвојување на продажбата на марката Jeep до 2022 година. Понатаму, марките Alfa Romeo и Maserati ќе се менаџираат заеднички. Концернот ќе ја претстави новата стратегија веќе в петок. По објавувањето на веста од Bloomberg, акциите на Fiat Chrysler пораснаа за повеќе од 4 проценти.

Fiat Chrysler моментно се соочува со технички проблеми во САД. Во минатата седмица беше објавен сервисен повик за 4,8 милиони возила, поради можни проблеми со темпоматот.

Во меѓувреме, на европскиот пазар, се докажува неуништливоста на имиџот на торинската марка, меѓу другото и како специјалист за градски автомобили со душа. Fiat 500 достигна продукција од два милиони примероци, побарувачката не стивнува.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

134
21 shares, 134 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format