113
16 shares, 113 points

Fiat лани ја оддува прашината од старото име Tipo и го примени за новата генерација модели од компакт класата. Сега уште една марка од италијанско-американскиот концерн се присети дека има празнина во моделската понуда и исто така има едно старо моделско име што треба да се врати во живот. Fiat Tipo на северноамериканскиот пазар ќе се продава како Dodge Neon, со неколку заменети логоа.

Торинската марка лани се врати на сцената во компакт класата со новиот Fiat Tipo, како пристоен автомобил кој беше претставен прво во лимузинска форма, а потоа и во комбилимузинска и комби изведба. Шефовите на италијанско-американскиот концерн Fiat Chrysler, сместени веројатно во Лондон, се сетија дека лимузинската верзија на Tipo ќе наиде на традиционално добриот прием од другата страна на океанот и го пуштија италијанскиот автомобил произведуван во Турција да се продава на пазарот под едно подзаборавено име, Dodge Neon.

dodge_neon 2

Dodge Neon сепак не пристига од Бурса, туку од фабриката на FCA во Мексико, што меѓу другото е уште една причина зошто моделот ја почнува својата пазарна кариера токму од оваа латиноамериканска земја. Потоа, Tipo-Neon ќе се појави и во салоните во САД. Новиот модел пристига на местото на Dart, автомобил на модифицирана платформа од Alfa Romeo Giulietta.

dodge_neon 3

Името Neon потекнува од двете генерации компактни лимузини што се продаваа под логоата на Chrysler и Dodge на преодот во новиот милениум, а имаа забележано присуство и на европскиот пазар, со интересниот дизајн и со достапната цена.

dodge_neon 4

Цената на основниот модел на Dodge Neon во Мексико изнесува 223.900 пезоси, односно околу 10.300 евра, во верзија со 1,4-литарски Fire со 95 КС. Посилната верзија вози со 1.6 E-torQ со 110 КС, само во комбинација со автоматски менувач со 6 степени.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

113
16 shares, 113 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format