153
23 shares, 153 points

Италијанскиот синдикат УСБ повика на масовен штрајк на вработените во Fiat поради стомилионскиот транфер на Роналдо во Јувентус. Планот доживеа тотално фијаско

Масовниот протест на когошто повика италијанскиот работнички синдикат УСБ во минатата недела беше главна вест и кај највлијателните светски медиуми. Протестот се организираше против скапиот трансфер на Кристијано Роналдо во Јувентус. Фудбалскиот клуб е под контрола на фамилијата Ањели, исто како и автомобилскиот гигант Fiat Chrysler.

Синдикатот реагираше за стоте милиони евра платени за трансферот на фудбалската ѕвезда од Реал Мадрид, во услови кога работниците во Fiat добиваат ниски плати и автомобилите на италијанскиот производител не се продаваат најдобро. Но, повикот на протест наиде на одѕив кај само петмина работници.

Во фабриката на Fiat во Мелфи ангажирани се околу 1.700 работници. Во овие погони на југот на Италија моментно се произведуваат кросоверите Fiat 500X и Jeep Renegade, како и Punto.

Од Fiat Chrysler коментираа дека протестот за скапиот трансфер завршил како целосен неуспех и дека истиот бил организиран од групи коишто не ги претставуваат вработените во компанијата.

fiat роналдо јувентус


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
23 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813